im. Powstańców Wielkopolskich, ul. Jarocińska 6, 63-233 Jaraczewo

W piątek 14 lutego 2020 roku w Zespole Szkół w Rusku odbył się VI Powiatowy Turniej  Przyrodniczy, w którym wzięły udział uczennice z naszej szkoły: Julia, Kasia i Klaudia.  Gospodarze konkursu, już na wstępie, pokazali swój talent organizacyjny. Pomysł
z przydzieleniem każdej z grup biorącej udział we współzawodnictwie „przewodnika” był strzałem w dziesiątkę. Dzięki takiemu rozwiązaniu nikt się nie zgubił w labiryntach korytarzy i sprawnie dotarł na salę gimnastyczną, gdzie odbyła się uroczysta inauguracja przyrodniczej imprezy.

Oficjalnego otwarcia turnieju dokonała pani dyrektor – Monika Podlewska. Uczniowie przystąpili do rozwiązywania zadań. Na pocztątek organizator – pan Paweł Kistowski zaproponował pytania na rozgrzewkę, które wcale nie okazały się takie łatwe. Następnie młodzi przyrodnicy musieli zmierzyć się z szeregiem doświadczeń fizycznych i chemicznych oraz wykonać matematyczne obliczenia. Trudna dla uczestników okazała się biologiczna wyklejanka dotycząca budowy i fizjologii kręgowców oraz geograficzna krzyżówka. Dużo emocji wywołało doświadczenie z badaniem napięcia elektrycznego  specjalnym przyrządem.

Przed ogłoszeniem wyników odbył się słodki poczęstunek dla uczniów i ich opiekunów. Około godziny 13:30 nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród. Organizatorzy nie stopniowali napięcia towarzyszącego odczytywaniu werdyktu, gdyż wszystkie wyniki były na bieżąco zapisywane na dużej tablicy i każdy z uczestników mógł policzyć ile zdobył punktów.

Mimo, że przedstawicielom naszej szkoły nie udało się zdobyć podium, to jednak warto było wziąć udział w tak ciekawych i różnorodnych zajęciach przyrodniczych. Pozwoliło to poszerzyć wiedzę biologiczną i geograficzną, poznać tajniki fizyki i chemii oraz doskonalić umiejętności matematyczne. Uczestnicy konkursu już opracowują strategię, która pozwolić im zdobyć  pierwsze miejsca w kolejnych rywalizacjach.

Image

Image

luty 2020
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829